Slovníček pojmů

kogenerační jednotka
Kogenerační jednotky je technické zařízení, které vyrábí elektřinu a teplo. Zvyšuje účinnost využití energie paliv. Využití - hotely, penziony, menší provozovny, hlavně tam, kde není dostatek el.proudu.

kotel
Kotel je technické zařízení, které spaluje palivo, vzniká teplo. Vzniklé teplo ohřívá topné médium (zpravidla vodu v topení). Palivem může být dle typu kotle například dřevo, uhlí, biomasa, olej, zemní plyn, atd.

podlahové topení

Podlahové topení  je systém trubek s topnou vodou uložený na tepelné izolaci, zalitý betonem nebo anhydritem, na kterém je vrchní podlahová krytina. Podlahové topení je nejúčinnější topení, protože topná voda je v nízkých teplotách, lze využít nové technologie kondenzačních kotlů nebo tepelných čerpadel. Systém Toptherm, Rehau, Giacominni atd.

tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo je technické zařízení, které odebírá tepelnou energii ze země, vzduchu nebo vody a využívá ji k ohřevu topného média. (Většinou v poměru 1:3, kdy jeden podíl je elektrická energie potřebná k přečerpání energie a dva podíly je odčerpaná energie)  Topné médium potom ohřívá podlahové topení, radiátory atd. Výrobci tep.čerpadel  Masterthem, Buderus, Stiebel Eltron, Geothermie, atd.

teplá užitková voda
Teplou užitkovou vodu máte ve své domácnosti přivedenu k umyvadlu, vaně či sprše a poušt íte ji vodovodní baterií , když "si pustí teplou vodu". Používá se pro ni zkratka TUV, nově TV.

TUV
TUV je dříve běžně používaná zkratka  pro teplou užitkovou vodu.

TV

TV je současná zkratka pro označení teplé vody. Teplá voda se ohřívá v bojlerech nebo v akumulačním zásobníku s vnořeným bojlerem, nebo v bojleru, kde je vestavěn trubkový výměník. Jako tepelný zdroj je plynový kotel, tepelné čerpadlo, solar (sluneční kolektory) a jiné tepelné zdroje.

radiátor

Radiátor může být stěnový -např. Purmo, Radik (lze s nimi topit),  minib, fancoil (lze s nimi chladit i topit), atd, podlahový - např. fancoil neboli konvektor (lze s nimi chladit i topit).

rekuperace

Rekuperace slouží k úspoře energie při výměně vzduchu v obytné zóně. Teplý vzduch, který odchází z budovy předá svoji energii přes křížový výměník vzduchu, který se nasává  do budovy. Úspora energie je až  90%. Využití především v  nízkoenergetických domech nebo v pasivních domech.

sanita

Sanita je soubor zařizovacích předmětů v koupelnách - např. závěsný WC geberit, umyvadla Jika, Laufen,  Villeroy & Boch, atd., baterie Hansgrohe, Groh, Raf atd., vany Ravak ...

sluneční kolektor

Sluneční kolektor je zařízení, které slouží k využití sluneční energie k ohřevu teplé vody (sanita) nebo k částečnému přitápění. Sluneční kolektory (solární panely) od výrobců Stiebel Eltron, Buderus, Topsolar, aj.

vodovodní baterie

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více